Mobil Uygulama ve Programlama

Mobil Uygulama ve Programlama

Mobil Uygulama ve Programlama

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulama, teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonların teknoloji pazarında kalıcı bir yer edinmesini sonrasında ortaya çıkmıştır. Akıllı telefonlarla beraber uygulama geliştirme konusu artık çok daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Mobil uygulamalar insan hayatını kolaylaştırıcı özelliklere sahip olmaları bakımından internet kullanıcıları tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Mobil Uygulama Niçin Kullanılır?

Mobil uygulama kullanım amaçları oldukça çeşitlidir. Navigasyondan eğlenceye, spor faaliyetlerinden yaratıcılığı geliştirici özelliklere kadar oldukça geniş bir perspektifte mobil uygulamalardan faydalanmak mümkün hale gelmiştir. Kullanıcıların mevcut işlerinin daha verimli olmasını sağlayan mobil uygulamalar, sosyal medyanın kullanımının artmasıyla daha da popülerlik kazanmıştır. Bir çok çevrimiçi yazılımın hem mobil web siteleri hem de mobil uygulamaları bulunmaktadır. Bir uygulama genellikle mobil bir web sitesinden daha küçüktür, daha fazla etkileşim sunar. Bu tür farklılıklar kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

Mobil Uygulama ile Web Uygulaması Farkları Nelerdir?

Mobil uygulama ile web uygulamaları farklı alt yapı özelliklerine sahip olduğu için bazı alanlarda farklılaşmaktadır. Her ne kadar pek çok mobil uygulamanın masa üstü bilgisayarlarda çalışması için programları bulunsa da bazılarında bu tür destekler yer almamaktadır. Mobil uygulamalar, masaüstü eşdeğerlerinden farklı sınırlamalarla çalışma prensiplerine sahiptir. Çünkü mobil cihazlar birbirinden farklı ekran boyutları, bellek kapasiteleri, işlemci modelleri ve grafik arayüzleri ile değişiklik göstermektedir.

Mobil uygulamaların bu özelliklerin her birine uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, mobil uygulama kullananlar, metin, resim veya etkileşimli temas noktaları görmek için yanlara kaydırma yapmadan küçük metinleri okumaya zorlanmadan erişebilmektedir. Çünkü mobil uygulamalar, daha çok dokunmatik ara yüze sahip cihazlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Mobil Uygulama